Dzisiaj jest Dzień Języka Ojczystego!

Dla wielu zmora, dla innych wyzwanie - nasz język ojczysty potrafi rozemocjonować! Trudna gramatyka, naszpikowana wyjątkami, językołomna fonatyka, ortografia oparta na zasadach, lecz częściej na wyrazach do zapamiętania czyni nasz język polski jednym z najtrudniejszych języków świata. Tak twierdzą ci, którzy z własnej inicjatywy lub z musu uczą się pisać, mówić i czytać po polsku. A my? Mamy te umiejętności, że tak powiem - od dziecka. A nie zawsze z nich korzystamy.

Dlatego dziś chciałabym polecić Wam książkę autorstwa Profesora Przecinka, pt. "Ortografia i gramatyka na wesoło", abyście się doszkolili lub doszkalali innych.

Witold Gawdzik, Ortografia i gramatyka na wesoło

Książka, choć jest bardzo stara, w przystępny, zabawny i pomysłowy sposób prowadzi po meandrach naszej mowy ojczystej. W dowcipnych wierszowanych dyktandach i ćwiczeniach gramatycznych doskonali umiejętności z zakresu pisania, myślenia, rozwija leksykę, stylistykę i pomaga - co najważniejsze - przyswoić zasady z jednej i drugiej dziedziny nauki o języku.

Sama korzystam z tej książki, przygotowując zabawy dla uczniów, dla mnie - polonisty i bibliotekarza jest ona niezwykle inspirująca.

Polonisto! Jeśli szukasz ciekawych pomysłów, ćwiczeń i chwytów, dzięki którym uczeń ogarnie wreszcie zasady pisowni, zacznie perfekcyjnie dzielić słowa na przymiotniki, czasowniki, rzeczowniki i inne części mowy czy zdania, nie zwlekaj i zaopatrz się w podręcznik Profesora Przecinka. Zobaczysz różnice i w umiejętnościach uczniów i w ich stosunku do języka polskiego.
Polecam!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

„Drzewo kłamstw”... hit książkowy, który mógłby być również hitem filmowym

Sienkiewicz - celebryta i pięć razy Maria

Siostrzana miłość w baśniowej scenerii i legendarnym czasie