Pomysł na kreatywne lekcje biblioteczne

Czołem!

Dzisiaj nie będzie czystej recenzji książki. Będzie pomysł na zajęcia biblioteczne.

Kilka lat temu dowiedziałam się od uczniów o pierwszym (?) polskim gamebooku. Zaczęłam szperać w internetach co to jest gamebook - sprawa okazała się banalnie prosta. Gamebook to rodzaj książki, który pozwala czytelnikowi utożsamić się z bohaterem i kierować akcją. Każdy paragraf daje kilka alternatyw. Co daje to uczniowi? Uczy się dokonywać wyborów, analizując sytuację.
Ostatnio na zastępstwach zapoznaję uczniów z historią Janka, małego powstańca. Gamebook autorstwa Macieja Słomczyńskiego i Beniamina Muszyńskiego odznacza się zawrotną akcją i dość trudnymi wyborami - pozostać człowiekiem czy służba "żołnierska"? Uczniowie wczuli się w postać młodego Zawiszaka i udało im się tak pokierować jego losami - żywo przy tym dyskutując - że doszedł do finału żywy, choć nieco poobijany. Sami byli zaskoczeni, jak bardzo dali się "wkręcić" w powstańcze klimaty. Mieli tylko jedną sugestię - za często należało dokonywać wyborów, co ich trochę nużyło (i kończyło się słowami: "Znowu?!", "A już myślałem, że to koniec!").

Spotkanie z gamebookiem można ubarwić ówczesnymi nagraniami radiowymi - podobne multimedia znajdą się w zakamarkach szkolnych bibliotek - broszurami, książkami (np. Warszawa. Ballada o okaleczonym mieście). Ja przyniosłam powstańczą teczkę i hełm, który sobie uczniowie przekazywali.

Zajęcia przeszły moje oczekiwania, mam nadzieję, że pomysł zostanie wykorzystany (tym bardziej, że patriotyzm jest teraz "na topie")! ;)

Pozdrawiam

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

„Drzewo kłamstw”... hit książkowy, który mógłby być również hitem filmowym

Sienkiewicz - celebryta i pięć razy Maria

Siostrzana miłość w baśniowej scenerii i legendarnym czasie