Pomysł na kreatywne lekcje biblioteczne
Czołem!
Dzisiaj nie będzie czystej recenzji książki. Będzie pomysł na zajęcia biblioteczne.
Dzisiaj nie będzie czystej recenzji książki. Będzie pomysł na zajęcia biblioteczne.
Kilka lat temu dowiedziałam się od uczniów o pierwszym (?) polskim gamebooku. Zaczęłam szperać w internetach co to jest gamebook - sprawa okazała się banalnie prosta. Gamebook to rodzaj książki, który pozwala czytelnikowi utożsamić się z bohaterem i kierować akcją. Każdy paragraf daje kilka alternatyw. Co daje to uczniowi? Uczy się dokonywać wyborów, analizując sytuację.
Ostatnio na zastępstwach zapoznaję uczniów z historią Janka, małego powstańca. Gamebook autorstwa Macieja Słomczyńskiego i Beniamina Muszyńskiego odznacza się zawrotną akcją i dość trudnymi wyborami - pozostać człowiekiem czy służba "żołnierska"? Uczniowie wczuli się w postać młodego Zawiszaka i udało im się tak pokierować jego losami - żywo przy tym dyskutując - że doszedł do finału żywy, choć nieco poobijany. Sami byli zaskoczeni, jak bardzo dali się "wkręcić" w powstańcze klimaty. Mieli tylko jedną sugestię - za często należało dokonywać wyborów, co ich trochę nużyło (i kończyło się słowami: "Znowu?!", "A już myślałem, że to koniec!").
Spotkanie z gamebookiem można ubarwić ówczesnymi nagraniami radiowymi - podobne multimedia znajdą się w zakamarkach szkolnych bibliotek - broszurami, książkami (np. Warszawa. Ballada o okaleczonym mieście). Ja przyniosłam powstańczą teczkę i hełm, który sobie uczniowie przekazywali.
Zajęcia przeszły moje oczekiwania, mam nadzieję, że pomysł zostanie wykorzystany (tym bardziej, że patriotyzm jest teraz "na topie")! ;)
Pozdrawiam
Komentarze
Prześlij komentarz